Unity 3d dersleri, oyun yapımı dersleri, Yerli oyunlar

Unity 3d dersleri

Oyunsal Tanıtım

oyunsal sitesi

Öncelikle herkese Merhabalar.

Oyunsal adlı internet sitemizi sizlere elimden geldiğince anlatmaya çalışacağız. Sitemiz oldukça yeni açıldığı için pek yazı ve oyun içeriği bulamayabilirsiniz fakat zamanla güzel yazılarımız ve oyun içeriklerle sizlere hizmet vereceğiz.

Oyunsal internet sitesinin asıl kurulma amacı oyun yapan arkadaşlara programsal yönünden değilde bilgisel yönünden yazılar yazacağız. Bu yazılar genellikle çok uzun olmayacaktır, insanlar yazıları okurken sıkılmaması için biraz günlük konuşma stiliyle biraz da ciddiyet stiliyle harmanlıyoruz. Sitemizdeki yazı türlerin genellikle içeriklerini sizlere sıralayacak olursak, oyun yapımı, oyun motorları, müzik yapımı, grafik sanatı, obje modellemesi ve pazarlama şeklindedir.

oyunsal sitesi

oyunsal sitesi

Oyun Yapımı kısmında oyun nasıl yapılır, bir oyunu yaparken nelere dikkat etmeliyiz? gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız. Bu soruların cevabı belli fakat bazı püf noktaları, güzel yanları, zaman sorunu, sinir kontrolü, düşünce yapısı, hassas noktaları ve yapılmaması gereken oyun türlerini sizlere sunacağız. Bunu sunarken asla kalp kırmadan arkadaş canlısıyla işimizi yapacağız.

Oyun Motorları kısmında, oyun motorlarını tanıtacağız. Dünyada ve Türkiyede kullanılan oyun motorların özelliklerini sizlere sunacağız ama oyun motorunu asla karşılaştırmayacağız. Oyun motoru karşılaştırması yaptığınız zaman bu işten çabucak soğuyabilirsiniz, oyun motorunu karşılaştırmak yerine youtube adresinden oyun motorun adını yazıp kullanım kolaylığına bakmak size çok fazladan zaman kazandıracaktır. Bir senede başlayacağınız işe bir ay gibi kısa zaman dilinde başlayabileceksiniz.

Müzik Yapımı kısmında müziklerin nasıl yapıldığını anlatan bir bölgedir. Bu bölgedeki asıl amaç korsan yazılım kullanmadan oyunlarınız için güzel müziklerin yapımını sizlere elimizden geldiğince anlatmaya çalışacağız. Bu iş oyun yapmaktan biraz daha zor, hem kullanım açısından hem de parasal açısından zorlanacağınız alanlardan bir tanesidir. Oyunsal sitesinde müzikleri ve seslerin yapımını sizlere tamamen öğretmeyi hedefliyoruz.

Grafik Sanatı kısmı maalesef, her insanın harcı olmayan zor ama bir o kadar da zorunlu bir bölgedir. Bu bölgedeki asıl amaç “Müzik Yapımı”yla aynıdır. Bu bölgenin kontrolünü kazanmak ilk başta zordur ama hem yeteneğinize ve hem de zamanınıza güveniyorsanız girişmelisiniz. Grafik demek oyunlarınızın süslenmesi demektir, eğer oyunda grafik yoksa oyununuz pek sevilmemektedir.

Obje Modellemesi zaten adından anladığınız gibi 3 boyutlu oyunların olmazsa olmazıdır. Bu bölgenin en güzel yanı istediğiniz gibi modelleyip oyunlarınıza oyun motoru yardımıyla içeriye aktardığınız alandır. Bu alanın içindeki yazılacak yazılar diğer alanlara göre daha ağır olacağını söylemek isteriz. Obje Modellemesi basit gibi görünse bile aslında biraz karışık bir sistemdir.

Pazarlama bu alan tam bir matematiktir. İnsanlara yaptığınız/yapacağınız oyunlarınızı anlatacaksınız. Pazarlama demek sadece para demek değildir, pazarlama aynı zamanda aklınızı kullanarak insanlara oyununuzu yansıtmak demektir. Pazarlama yaparken mutlaka kitlenizi arştırmalısınız, aksi halde kitle bilmeden oyunu pazarlamaya kalkarsanız oyununuz sevilmeyecektir.

Bitirirken, oyunsal.org‘a sizleri mutlaka bekliyoruz…

Oyunsal sitesi ve Rijitsu kurucularından Ayhan Gazi Gülcü
www.oyunsal.org

Tags: , ,

Related posts

2 comments

Leave a Comment

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.
Top