Unity 3d dersleri, oyun yapımı dersleri, Yerli oyunlar

Unity 3d dersleri

Step Up Mobil Oyun İncelemesi

Step Up Mobil Oyun İnceleme

Yerli oyunlar kategorisinden bir başka oyun olan Step Up oyunu Burak İDİLMEK tarafından yapılmıştır.

 

Step Up Mobil Oyun İnceleme

Step Up Mobil Oyun İnceleme

Step Up oyunun kategorisi aslında sürekli devam eden oyunlardan biri oyunun hiç bir zaman sonu gelmiyor ta ki oyunda yanlış adım atıp yanana kadar flappy bird vari bir yapım olmuş diyebilirim.

Oyunumuzu genel hatları ile beş adımda inceleceğiz: Tasarımsal İnceleme, UI inceleme, Oynanış inceleme, Genel inceleme, Eksiklikler

Tasarımsal İnceleme;

Step Up oyunu tasarım açısından sanki biraz zayıf kalmış. Grafikler oynanış bakımından gayet yeterli gözüksede oyun içersinde ki renkler, şekiller, zemin, arkaplan sanki daha iyi, daha kullanıcıyı tatmin eden bir şekilde yapılabilinirmiş.

UI İnceleme;

Step Up oyununu ilk açtığımızda bizi karşılayan ekran klasik oyun başlangıç ekranlarına benzer şekilde bizi karşılıyor oyuna başlamak için button, oyun ayarlarının bulunduğu bir button, ve reklamların kapatılması için bir button daha yer alıyor ilk giriş ekranı olsun market kısmı olsun gayet kullanıcı dostu olmuş ve UI olarak gayet yeterli diyebilirim

Oynanış İnceleme;

Step Up oyunundaki asıl amacımız olabildiğince adım atarak daha fazla yukarıya tırmanmak. Oyun tam olarak ekrana dokunarak adım atmamızla ilerliyor aslında bu kadar basit sadece tek bir dokunma ile Step Up oyununu oynayabiliyorsunuz. Sürekli merdivenlere düzgün adımlar atarak yukarı çıktığımızda altın kazanıyoruz. Ve bu altınlarla marketten farklı ayakkabı,terlik vs. şekilleri satın alabiliyorsunuz. Merdivene hatalı bir basma gerçekleştirdiğimizde ise oyun yeniden başlıyor ve ilk merdivenden tekrar yukarı doğru adım adım tırmanmaya devam ediyoruz. Söylediğim gibi asıl amacımız çıkabileceğimiz en yüksek merdiven sayısına ulaşmak.

Step Up Mobil Oyun İnceleme

Step Up Mobil Oyun İnceleme

 

Genel İnceleme;

Step Up oyunu genel olarak başarılı bir yapım olmuş diyebilirim. Gerek oynanışının sadece bir dokunma ile geliştirilmesi ve sadece bir dokunma ile oyunun kendine çekebilmesi bence başarılı bir proje olduğunu gösteriyor. Diğer bir taraftan yazımın başlarında söylediğim gibi oyunun grafiksel olarak daha başarılı olabileceğinden bahsetmiştim. Grafiksel olarak daha bir profesyonel nesneler objeler kullanılsaydı oyun şu an çok daha farklı bir kullanıcı deneyimi sunabilirdi diye düşünüyorum. Oyunun market kısmı gayet zengin olmuş bir çok farklı ayakkabı şekilleri ile oyun zenginleştirişmiş, oyunu oynayan kişiyi bir amaca bağlamayı başarmış. Ve son olarak oyun sürekli devam eden, bitmeyen yüksek rekorların kırılabileceği oyunlardan olduğu için oynarken keyifli zaman geçirmenizide sağlayabilir.

Eksiklikler;

Öncesindede yazdığım gibi grafiksel olarak biraz eksik kalmış, fakat gayet yeterli olduğununda belirtmiştim.

 

Tags: , , ,

Related posts

Leave a Comment

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.
Top